Róşni Wykonawcy

25! Wolność! Kocham i Rozumiem: Gala jubileuszowa 51 KFPP Opole 2014

Polskie Radio S.A.
Autor: Michał Balcer
Ocena:

Płomienne przemówienia, plebiscyty, odznaczenia i ordery – przyznaję, że chociaż mamy 10 czerwca i dopiero od sześciu dni celebrujemy 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, to ja już powoli mam dość tego jubileuszu. Do ogólnej narodowej histerii dołączyły nawet wytwórnie płytowe i wydają okolicznościowe składanki, a każda w tytule ma słowo 'wolność'. W tej sytuacji warto pochylić się nad albumem przygotowanym przez Polskie Radio „25! Wolność! Kocham I Rozumiem. Gala Jubileuszowa 51 KFPP Opole 2014”.

Album składa się z trzech krążków. W sumie to aż 53 propozycje. Na pierwszej płycie mamy utwory, które zaliczyłbym do kręgu piosenki poetyckiej. Znajdziemy tutaj takich artystów jak: Jacek Kaczmarski, Wojciech Młynarski, Jan Pietrzak, Jonasz Kofta czy chociażby Leszek Wójtowicz. Są to oczywiście numery mocno zaangażowane politycznie, które stanowiły tło muzyczne dla wolnościowych marzeń dwóch pokoleń Polaków. Na tej trackliście ciekawostkami są nagrania Tadeusza Rossa („Wejdą, Nie Wejdą”), Alicji Majewskiej („A Te Skrzydła Połamane”) i Mariana Opanii („Modlitwa”). Bardzo ciekawe zestawienie wartościowych kawałków, które ciężko zdobyć, zwłaszcza na jednym albumie.

Drugi krążek to utwory, które w większości określa się mianem muzyki buntu. Pochodzą głównie z przełomowej dekady lat 80-tych, od „Jolka, Jolka Pamiętasz”, przez „Vademecum Skauta”, „Przeżyj To Sam”, aż po „Piosenkę Młodych Wioślarzy”. Z nowszych kompozycji znalazło się tu miejsce L.U.C.-a i jego „Tribute To Solidarity”z filmu „Wałęsa” - świetny pomost międzypokoleniowy. Kompletnym nieporozumieniem jest dla mnie z kolei obecność „Wolności Słowa” Pudelsów.

Trzecia płyta zawiera piosenki naszych kolejnych klasyków: Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Marka Grechuty, Stana Borysa czy też Marka Grechuty. Poza „Dziwny Jest Ten Świat” i „Wypijmy Za Błędy” są to mniej popularne utwory tych artystów. Mnie tutaj najbardziej przypadły do gustu przypadły: „Piosenka Pieska Pokojowego” Piotra Machalicy, „Toczy Się Życie” Piotra Fronczewskiego, „Zamiast” Edyty Geppert i „Toast Nasz Powszedni” Pod Budą. 

„25! Wolność! Kocham I Rozumiem. Gala Jubileuszowa 51 KFPP Opole 2014” to bardzo rzetelnie przygotowana kompilacja, która pomoże w pełni przypomnieć nam jak za pomocą słowa i muzyki artyści nad Wisłą walczyli o zmiany w Polsce. To jak zestawiono rockowe numery z piosenką poetycką to absolutny majstersztyk, wydawałoby się, że niemożliwy do zrobienia: na przykład Jonasz Kofta obok Oddziału Zamkniętego. Jak jednak słychać jedno nie wyklucza drugiego, a te utwory doskonale się uzupełniają. Teraz świetnie również widać, że ta wolność nie wyszła nam w każdym aspekcie na dobre – w tym muzycznym na pewno nie.

Â